Nápady, recepty, zajímavosti

Henna – přírodní vlasová kosmetika

henna_for_hairCo To Vlastně Henna Je?

Henna patří k nejstarším přírodním barvivům na světě.

Henna – latinsky Lawsonia, je rostlina keřovitého charakteru dorůstající výšky kolem 2 metrů.

Již po tisíciletí je Henna pěstována zejména kvůli svým hladkým podlouhlým listům, z nichž se po usušení a nadrcení získává prášek zelené barvy s velmi příjemnou vůní. Tím je získána 100% přírodní barva bez jakýchkoliv chemických přísad.

Podle charakteristické barvy, kterou listy Henny produkují rozeznáváme tři nejčastější druhy této rostliny – Lawsonia Inermis, Lawsonia Alba a Lawsonia Spinoza – známé také jako Henna červená (red), přírodní – bezbarvá (neutral) a černá (black). Jejich vzájemnou kombinací lze získat mnoho nádherných odstínů.

Henna kvete malými květy bílé, růžové nebo červené barvy, které vydávají  silnou sladkou vůni považovanou za afrodiziakum. Šťáva z květů se využívá pro výrobu kosmetických přípravků.

Tento ozdobný keř je pěstován zejména v oblastech se suchým a horkým klimatem (v Arábii, Egyptě, Indii a Austrálii, ale také v Pákistánu a Číně).

Kromě barvící schopnosti se Henna také používá pro své mnohé léčebné vlastnosti – jejím použitím dochází k výrazné regeneraci vlasů a k jejich zpevnění, zamezuje předčasnému maštění vlasů a tvorbě lupů, vytváří na vlasech  a pokožce přírodní UV filtr. Jako čistě přírodní barvivo je Henna velice vhodná i při alergiích kůže a vlasové pokožky a onemocněních vlasů. Mimoto je Henna přirozeně antibakteriální a antispetická.

Krátce z Historie Používání Henny

Henna je jako přírodní barvivo, léčivá bylina a afrodiziakum používána již více než 5000 let. Podle dochovaných egyptských hieroglyfů nejen slavné krásky Kleopatra a Nefertiti, ale i ostatní vysoce postavené ženy starověku používaly Hennu k barvení kůže, vlasů a malování rtů a nehtů. Henna byla hojně používána k barvení paruk – oholené hlavy a hladké tělo byly totiž znakem ušlechtilosti, ale móda na druhé straně vyžadovala, aby muži a ženy nosili paruky ze skutečných vlasů, popřípadě z ovčí vlny, kterou bylo nutno nabarvit. Tato zázračná bylina našla uplatnění také při léčbě různých kožních problémů, jelikož působí antispeticky a antibakteriálně.

Také v egyptské poezii lze nalézt zmínky o henně. Nejznámější egyptskou vůni tvořila esence z hennových květů a dalších bylin v té době používaných. Egypťané věřili, že působí nejen jako afrodiziakum, ale také zklidňuje mysl, tiší zármutek a účinkuje jako všeobecný protijed.

Malování Hennou (někde označované jako Mehndi) má své kořeny v pouštních oblastech. Vše začalo jako jakási pradávná forma klimatizace. Henna má totiž kromě barvící schopnosti i mnohé léčebné vlastnosti. Mezi tyto patří schopnost schladit lidské tělo. Lidé z pouštních oblastí si nejprve pastou z henny chladili dlaně a chodidla. Zjistili ale, že i po té co pasta zaschne, chrání je před horkem pouště dokud barvivo zůstává viditelné. Postupem času ženy začaly pastu nanášet v různých ozdobných vzorech.

V 6-7 stol.n.l. byly spolu s islámem šířeny do celého světa i tradice spojené s Hennou. V Severní Africe, Indii a ve většině zemí jež jsou součástí islámského světa je Henna dodnes používána při svatebních „hennových“ rituálech – přátelé a rodina nevěsty se sejdou před svatbou a pomalují jí ruce, nehty a nohy ozdobnými ornamenty. Umělecká forma použití Henny je v různých částech světa různá a tyto motivy se liší svým významem v dané kultuře. Může jít o dobré zdraví, štěstí, plodnost, moudrost či duchovní osvícení.

Dnes v době, kdy chemizace a další důsledky novodobé civilizace zasahují zdraví člověka, je Henna u nás známá zejména jako přírodní prostředek bez chemických přísad určený k barvení a regeneraci vlasů.

Jak Henna působí na vlasy

Henna obalí každý vlas mikroskopickou vrstvou přírodního rostlinného proteinu, který zároveň proniká hluboko do jeho struktury. Takto Henna napomáhá chránit vlasy proti vnějším nepříznivým vlivům (před poškozením sluncem, větrem a nečistotami z ovzduší a také před chlórem či mořskou solí). Vlasy jsou chráněné i před roztřepením a lámáním. Zároveň Henna vyhladí strukturu Vašich vlasů čímž na nich vytvoří  povrch, který odráží světlo a Vaše vlasy budou zářící a nádherně lesklé.

Henna je prostředek, který Vašim vlasům pomůže oživit lesk, vrátit zdraví, pružnost a krásu.

Spíše než  k výrazné změně barvy vlasů je Henna určena k zesílení a rozzáření Vaší přírodní barvy vlasů. Čím tmavší je přírodní barva Vašich vlasů, tím méně výraznou změnu odstínu Henna způsobí. A jelikož je Henna barva částečně transparentní, neumí zesvětlit tmavé vlasy.

V praxi tedy nemůže tmavovláska dosáhnout zesvětlení vlasů. Může si však vybrat z řady odstínů od tiziánové, přes kaštan, bordó, měděně červenou a mahagon až po černou. Přírodní blondýnka zase může zvolit ořechově plavou, světlý kaštan či zlatý blond.

Henna jako přírodní barvivo se velice přirozeně smísí s původní barvou vlasů a zlatavý Hennový odstín bude nádherně probleskovat Vašimi vlasy. Výhodou Henny je, že působením světla postupně vybledává, na Vašich vlasech tak nikdy nebude jasně viditelný přechod mezi vlasy barvenými a  již odrostlými.

Přírodní (neutrální) Henna nebarví, přitom si však zachovává veškeré léčivé a regenerační schopnosti. Tato surovina je využívána k výrobě Vlasového zábalu, výrobku určeného k přírodní regeneraci Vašich vlasů bez barvících účinků. Bez barvících účinků jsou také ostatní přípravky por regeneraci – šampony, gely a valsový balzám.

Henna versus chemie

Většina výrobců barev spoléhá při jejich výrobě na chemikálie jako peroxid nebo amoniak. Tyto látky z vlasů odstraní veškerou ochrannou vrstvu, aby vlasy mohly absorbovat chemickou barvu na ně aplikovanou. Tento způsob však naprosto zničí vlasový obal. Vlasy jsou pak lámavé, třepí se a postrádají jakýkoliv lesk. Navíc mnoho barev obsahuje ingredience, které při dlouhodobém užívání zvyšují riziko rakoviny. Naproti tomu je Henna historií oveřené šetrné přírodní barvivo s regenračními účinky.

Přírodní vlasově-kosmetický program Henna nabízí výrobky s těmito přednostmi:

  • vysoký obsah rostlinných proteinů z Henny, které chrání a vyživují vlasy
  • Henna dodává vlasům potřebné vitamíny, posiluje vlasové kořínky, podporuje růst a sílu vlasů a zpomaluje jejich vypadávání
  • regenerační i léčivé účinky Henny na vlasy i pokožku hlavy
  • Henna zabraňuje třepení a lámání vlasů
  • Henna zabraňuje tvorbě lupů
  • použití výrobkůz Henny je velice vhodné při alergiích kůže, nemocech vlasů
  • Henna je osvědčená při léčbě vlasových chorob
  • neutrální pH faktor všech výrobků
  • všechny výrobky jsou určeny mužům i ženám

Henna – to není jen barvení vlasů, ale také regenerace a denní péče o vlasy oslabené nebo poškozené chemickými barvivy, trvalou, životním prostředím apod.

Henna je prostředek, který Vašim vlasům pomůže oživit lesk, vrátit zdraví, pružnost a krásu.

(převzato z www.henna.eu)

 

Příchozí vyhledávací fráze: