Nápady, recepty, zajímavosti

Henna – jak na to? Rady, tipy, návody

BARVENÍ VLASŮ HENNOU – JAK NA TO?

Každé balení barvy obsahuje 33g přírodního hennového prášku příslušného odstínu, rukavice, igelitovou čepici. Obsah krabičky slouží pro 1-2 použití, podle délky vlasů. (Vlasový zábal obsahuje 5 sáčků bezbarvného prášku o celkové hmotnost 80g.)

Hennový prášek horkou zalijte vodou a řádně promíchejte. Je důležité, aby voda byla opravdu horká – nestačí teplá voda z kohoutku! Vytvořenou kašičku přiměřené hustoty (tzn. aby kaše nestékala a přitom se dobře nanášela) naneste na umyté, mírně vlhké vlasy. Doporučujeme kůži na čele a spáncích natřít před aplikací barvy mastným krémem. Vyhnete se tak nechtěnému obarvení kůže. Vlasy pak překryjte igelitovou čepicí a zabalte do ručníku (použijte raději starší ručník, také můžete použít teplou čepici). Je důležité aby zábal zůstal v teple, lépe se tak uvolňují účinné látky z Henny. Po aplikaci vlasy důkladně opláchněte vodou a umyjte šamponem. Doporučujeme použití šamponu Henna a vlasového balzámu z Henny, po němž se vlasy snadno rozčesávají.

Intenzivní barvení: zalití vodou o teplotě až 100°C, doba působení 30-60 min.
Regenerace a barvení: zalití vodou o teplotě 60°C-90°C, doba působení do 1 hod.
Regenerace: zalití vodou o teplotě min. 60°C, doba působení 1-6hod.

Upozornění: Teplota vody při zalití nesmí klesnout pod 60°C. Henna by neuvolnila účinné látky a vlasy by mohly získat zelený nádech !!!

HENNA A CHEMICKÉ OŠETŘENÍ

Hennový prášek nelze aplikovat v kombinaci s chemickým ošetřením vlasů. Po posledním chemickém barvení nebo trvalé ondulaci doporučujeme odstup alespoň 4 týdnů.

BARVENÍ ŠEDIVÝCH VLASŮ

Aplikace Henny na šedivé vlasy je možná, ale v některých ohledech trochu komplikovanější než barvení normálních vlasů. Proteinová struktura šedivého vlasu je totiž pozměněna a pro Hennu je obtížné do těchto vlasů proniknout. Při prvním použití tak Henna nemusí šedivý vlas obarvit. V lepším případě vznikne na Vašich vlasech jemný melír. Doporučujeme proto 2-3 barvení než Henna do vlasů pronikne a šediny zakryje. Osvědčené je použití hnědého nebo kaštanového odstínu při zalití vařící vodou (popř. černým čajem).

VÝBĚR BAREVNÉHO ODSTÍNU

OdstínyVlastnosti přírodní barvy neumožňují zesvětlení vlasů a  výrazné změny odstínů, proto použijte odstín přibližně odpovídající původní barvě Vašich vlasů. Čím tmavší je přírodní barva Vašich vlasů, tím méně výraznou změnu odstínu Henna způsobí. A jelikož je Henna barva částečně transparentní, neumí zesvětlit tmavé vlasy. V praxi tedy nemůže hnědovláska dosáhnout zesvětlení vlasů. Může si však vybrat z řady odstínů od tiziánové, přes kaštan, bordó, měděně červenou a mahagon až po černou. Přírodní blondýnka zase může zvolit ořechově plavou, světlý kaštan či zlatý blond.

Henna jako přírodní barvivo se velice přirozeně smísí s původní barvou vlasů a zlatavý Hennový odstín bude nádherně probleskovat Vašimi vlasy. Výhodou Henny je, že působením světla postupně vybledává, na Vašich vlasech tak nikdy nebude jasně viditelný přechod mezi vlasy barvenými a  již odrostlými.

Přírodní (neutrální) Henna nebarví, přitom si však zachovává veškeré léčivé a regenerační schopnosti. Tato surovina je využívána k výrobě Vlasového zábalu, výrobku určeného k přírodní regeneraci Vašich vlasů bez barvících účinků.

Domácí tipy pro lepší účinek Henny

Základní a nejjednodušší recept je přilít k prášku horkou vodu a zamíchat. Lepší je ovšem přidat ke směsi i další ingredience:

– citron (případně pomeranč), aby henna lépe chytl, pro zrzavější odstín

– jakýkoli za studena lisovaný olej, protože henna sama o sobě dost vlasy vysušuje, při nutnosti lze použít i obyčejný stolní olej, ale běžně se dá do směsi přidat olivový, slunečnicový, sezamový, kokosový, jojobový, ricinový (nepřehánět, stačí jedna polévková lžíce) a další oleje.

– žloutek a med pro lepší regeneraci

– černý čaj – PH cca 5,5 přidává se pro sytější a lehce tmavší barvu

– ibiškový čaj – asi nejkyselejší z čajů, přidává se pro podporu červené barvy

– zázvor podporuje prokrvení

– ocet – PH cca 2,5, henna jde více do červena

– víno – přidává se pro podporu červené barvy

– káva – PH 5, přidává se pro sytější a lehce tmavší barvu

– Tea tree olej – obsahuje terpeny které pomahají „rozpouštět“ barvu a uvolňovat ji z henny, zároveň barvu trochu ztmavují (zrz půjde do tmavé zrz/hnědozrz, červená do tmavší červené/hnědočervené). Měl by také podporovat červenání henny. Možno nahradit i levandulovým nebo cedrovým esenciálním olejem.

– je možné míchat dohromady jednotlivé odstíny henny
Po umíchání hennové směsi je vhodné nechat ji několik hodin odstát někde na teple. Pigmenty by se měly uvolnit a lépe chytat na vlasy. Někdo ale s úspěchem zalívá hennu a ostatní ingredience teplou až horkou (nikoli vařící) tekutinou a dává na hlavu hned, jen co směska dostatečně zchladne. Tenhle postup lze ale doporučit spíš v případě, že hennu necháváte na hlavě delší dobu (nebo když chcete hlavně regenerovat a ne barvit) – aby se barvivo stačilo dostatečně uvolnit.

Poté již můžeme přistoupit k samotnému barvení. Lepší je si vlasy před hennováním umýt nebo namočit, barva se bude nanášet mnohem lépe. Na ruce si nasaďte nějaké gumové rukavice, jelikož z nehtů není možné hennu dostat pryč. Linii vlasů na obličeji je vhodné namazat si nějakým mastnějším krémem. Z kůže sice hennu smýt lze, ale práci to dá slušnou. Když jsou vlasy pokryté hennou, zabalíte je do igelitové čapky a nasadíte starší ručník nebo čepici. Doba působení je různá. Někomu stačí dvě hodiny, někdo nechává hennu na hlavě celou noc a někdo dokonce 24 hodin. Obecně se dá říci, že čím delší působení, tím lépe, ale záleží spíše na osobních zkušenostech.

 

Příchozí vyhledávací fráze: